Czy mieszkanie po zakupie może zyskać na wartości? Od czego to zależy?

Czy mieszkanie po zakupie może zyskać na wartości? Od czego to zależy?

Zakup mieszkania to kosztowna inwestycja. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy nabyte lokum może zyskać na wartości, co pozwoliłoby w przyszłości sprzedać je z zyskiem. Od czego to zależy?

Wartość mieszkania – jakie aspekty ją determinują?

 Ceny mieszkań sukcesywnie rosną. Sprawia to, że zakup nieruchomości to dla wielu osób nie tylko sposób na bezpieczne ulokowanie kapitału, ale również szansa na dodatkowy zysk z ewentualnej odsprzedaży lokum. Jak wybrać mieszkanie, aby uzyskać możliwie największy wzrost jego wartości? Jakie aspekty przesądzają o tym?

  1. Lokalizacja. To aspekt, który w największym stopniu przesądza o tym, czy i jak dużo mieszkanie zyska na wartości. Zasada jest prosta: im lepsza lokalizacja, tym na większy wzrost można liczyć. Myli się jednak ten, kto sądzi, że tylko nieruchomości zlokalizowane w centrum i jego pobliżu mają największy potencjał inwestycyjny. Wiele zależy bowiem od otaczającej mieszkanie infrastruktury. Jeśli mieszkanie znajduje się w okolicy, która jest dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta i bogata w udogodnienia takie jak żłobek, przedszkole, przychodnia, place zabaw, restauracje i miejsca rozrywki oraz rekreacji, z biegiem czasu jego wartość najpewniej wzrośnie. Jeżeli lokum jest położone w zaniedbanej części miasta, a wysiłki podejmowane na rzecz jej rewitalizacji nie przynoszą efektów, lepiej dwa razy zastanowić się nad jego zakupem.
  2. Stan techniczny. Jeżeli mieszkanie lub budynek, w którym się ono znajduje, jest zaniedbane, trudno oczekiwać, że jego wartość wzrośnie z biegiem czasu bez podejmowania jakikolwiek czynności na rzecz poprawy stanu technicznego. Pamiętaj przy tym, że o ile lokum bez większych trudności wyremontujesz na własną rękę, tak modernizacji elewacji czy też klatek schodowych nie przeprowadzisz sam. Takie działania może zarządzić jedynie wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa.

  3. Standard lokalu. Im lepszy standard mieszkania, tym za wyższą kwotę możesz je sprzedać. Jeśli lokum było użytkowane przez dłuższy czas, zanim wystawisz je na sprzedaż, rozważ remont i wymianę podstawowych sprzętów oraz mebli. Możesz również zainwestować w home staging – profesjonalne przygotowanie mieszkania do sprzedaży z zyskiem. Pozwala ono niewielkim nakładem środków atrakcyjnie zaaranżować przestrzeń lokum.

  4. Indywidualne cechy mieszkania. To szeroki katalog czynników, które mają pośredni i bezpośredni wpływ na wartość mieszkania. Zalicza się do nich, takie aspekty jak m.in.:

  • metraż – w przypadku chęci sprzedaży mieszkania z zyskiem nie zawsze obowiązuje zasada, że im większy metraż, tym lepiej, gdyż na lokale o dużej powierzchni najtrudniej znaleźć kupca. Zanim więc wybierzesz dane lokum, upewnij się, że jego ewentualne zbycie na danym rynku mieszkaniowym nie będzie stanowić problemu,

  • układ pomieszczeń – mieszkania o funkcjonalnym i wygodnym układzie pomieszczeń cieszą się dużą popularnością na rynku. Można na nie szybciej znaleźć kupca niż na niestandardowe lokale,

  • usytuowanie mieszkania względem stron świata – im jest ono dogodniejsze, tym po wyższej cenie można sprzedać lokum. Wpływa bowiem na komfort przebywania w nim. Najkorzystniejszą opcją jest rozmieszczenie, w którym okna strefy dziennej wychodzą na południe lub południowy zachód, a sypialni – na wschód. Nie jest to jednak regułą. Wiele bowiem zależy od indywidualnych potrzeb mieszkańców,

  • piętro – najkorzystniej i najszybciej sprzedają się mieszkania znajdujące się na pierwszym piętrze i środkowych kondygnacjach, zwłaszcza w budynkach pozbawionych windy. W przypadku obiektów wyposażonych w dźwig osobowy większym zainteresowaniem mogą cieszyć się mieszkania położone wyżej, skąd roztacza się atrakcyjny widok na miasto.

Pamiętaj, część czynników zmienia się w czasie. To, że dzisiaj dana okolica jest uznawana za prestiżową, nie oznacza, że za dwadzieścia lat nie może podupaść na znaczeniu. Z tego względu warto z rozwagą wybrać lokum, a szacunki dotyczące ewentualnych przyszłych zysków z jego sprzedaży traktować z pewną rezerwą.

źródło: SŁAWBUD developer Łomianki

administrator

Related Articles