Czy pływać każdy może? Zobacz, jaki jest wpływ wieku na zdolność pływania

Czy pływać każdy może? Zobacz, jaki jest wpływ wieku na zdolność pływania

Są rzeczy, na które nigdy nie jest za późno. Ale są i takie, które o wiele lepiej nam wychodzą w określonym wieku. Umiejętność pływania to ta niezwykła umiejętność, do której odnoszą się obydwie te zasady. Tak naprawdę w każdym wieku – o ile sprawność fizyczna nam na to pozwala – możemy nauczyć się pływać. Jednak tak, jak przy nauce chodzenia, mówienia, liczenia, czy czytania: im wcześniej opanujemy umiejętność pływania, tym lepiej będziemy się w niej realizować.

 

Czy warto zapisać dziecko na lekcje pływania?

Jeżeli jesteś rodzicem i zastanawiasz się, czy warto zapisać swoje dziecko na lekcje pływania dla dzieci? To znakomity pomysł. Nie martw się, jeśli Twoje dziecko nie jest już maluszkiem. Dzieci uczą się pływać w każdym wieku. Na świecie jest wiele osób, które naukę pływania rozpoczęły bardzo późno, a dziś pływanie jest ich wielką pasją.

A może Twoje dziecko jest jeszcze małe? Może, widząc rozczulająco niezgrabne próby Twojego dziecka do opanowania dorosłych umiejętności martwisz się, że nauka pływania to zbyt wiele? Nic bardziej mylnego. Małe dzieci o wiele łatwiej przełamują w sobie naturalny lęk przed wodą, który utrwala się z wiekiem. A im szybciej oswoją się zarówno z wodą, jak i z nauką pływania, tym lepiej będzie im to wychodziło w przyszłości.

Jeżeli nie masz pewności, czy to odpowiedni pomysł, upewnij się, że wybrana szkoła pływania dla dzieci ma zajęcia przewidziane dla tej konkretnej grupy wiekowej. Być może, gdy zauważysz, jak wiele dzieci w podobnym wieku pobiera lekcje pływania, Twoje obawy rozwieją się, a sama nauka zmieni się w świetną zabawę.

 

Czy warto nauczyć się pływać?

Jeżeli jesteś już w kwiecie wieku, a nie dane Ci było opanować umiejętności pływackich, nie musisz się tego wstydzić. Na naukę pływania naprawdę nie jest jeszcze za późno. To zupełnie naturalne, że wraz z wiekiem trudnej jest przełamać lęk przed głęboką wodą i utratą gruntu pod nogami. Jednak to zupełnie możliwe.

Sama zdolność do nauki pływania nie wygasa w nas z wiekiem. Utrwalają się w nas jedynie niektóre lęki i uprzedzenia. Nie jest wstydem rozwijanie się ani spełnianie marzeń.

Dobrym wyborem może być profesjonalna szkoła pływania dla dorosłych. Być może nauka wraz z innymi osobami, które we wcześniejszych latach nie miały możliwości nauczyć się pływać, ośmieli cię i zmieni naukę w sposób na relaks?

 

Czy wiek wpływa na zdolność do nauki pływania?

Zatem czy można z czystym sumieniem powiedzieć, że wiek wpływa na naszą zdolność do nauki pływania? W żadnym wypadku. Nauczyć się pływać można w każdym wieku. Wiek wpływa na nasze przeświadczenia.

Małe dzieci mają naturalną tendencję do naśladowania swojego otoczenia. Widząc obok siebie w basenie pływających ludzi, same zechcą opanować umiejętność pływania w takim samym stopniu. Naśladując, uczą się. Jest to naturalna dziecięca cecha i potrzeba.

Dorośli również mogą nauczyć się pływać. Naturalna potrzeba naśladowania otoczenia ustępuje tutaj z własnymi doświadczeniami, przeświadczeniami i wnioskami. Jednak jest to coś, co można przekuć na swoją korzyść. Dorosły ma świadomość, że jest to nauka, która z całą pewnością poskutkuje zdobyciem umiejętności.

Pływanie to nie tylko sport. To również doskonała forma relaksu, zarówno na samotne popołudnia jak i wyprawy z rodziną. To poczucie bezpieczeństwa podczas wakacji nad wodą, oraz świadomość własnych możliwości.

 

administrator

Related Articles