Drukarki fiskalne – użyteczne funkcje, parametry techniczne i cechy

Drukarki fiskalne – użyteczne funkcje, parametry techniczne i cechy

Przedsiębiorcy zobowiązani do ewidencji sprzedaży towarów lub usług przy pomocy urządzeń rejestrujących stoją przed nie lada dylematem. Muszą bowiem zdecydować, co wybrać – drukarkę, czy może kasę fiskalną? Każda opcja ma swoje zalety i wady. Drukarka fiskalna wyróżnia się jednak tym, że oferuje więcej funkcji. Które z nich przydają się w biznesie w szczególności?

Drukarki fiskalne – czym różnią się od kas fiskalnych? Dostępne warianty sprzętowe

Zarówno kasa, jak i drukarka fiskalna służą temu samemu zadaniu – rejestrują sprzedaż i drukują dokumenty potwierdzające dokonanie zakupu. Kasa fiskalna jest jednak autonomicznym sprzętem, natomiast drukarka do prawidłowego działania wymaga zintegrowania z programem sprzedażowym zainstalowanym na komputerze, laptopie lub tablecie. Jest też droższa. Oferuje jednak znacznie więcej funkcji i możliwości niż kasa.  Sprawia to, że cieszy się sporym uznaniem, zwłaszcza wśród przedsiębiorców prowadzących średnie i duże biznesy.

Ponadto kasa fiskalna jest wyposażona w pamięć przeznaczoną do zapisu bazy towarowej. Z kolei drukarka fiskalna ma pamięć, która umożliwia algorytmowi weryfikację zmiany stawek podatku przypisanych do nazw towarów i usług. Najczęściej też dysponuje rozbudowaną bazą PLU, co pozwala zaprogramować wiele pozycji towarowych lub usługowych.

Na dodatek na rynku dostępne są też mobilne drukarki fiskalne. W odróżnieniu od modeli stacjonarnych można je bez trudu przenosić z miejsca na miejsce. Odznaczają się bowiem niewielkimi gabarytami. Warianty mobilne sprawdzają się m.in. w sprzedaży obwoźnej, e-commerce i niewielkich punktach usługowych, które świadczą usługi z dojazdem do klienta (np. mobilna kosmetyczka).

Użyteczne funkcje, parametry techniczne i cechy drukarek fiskalnych

W połączeniu z odpowiednio dobranym oprogramowaniem sprzedażowym drukarka fiskalna jest w stanie ułatwić prowadzenie ewidencji i księgowości, a nawet zwiększyć zyski i poprawić jakość obsługi klienta – dzięki usprawnieniu funkcjonowania stanowiska sprzedaży. Sprzęt daje możliwość m.in.:

 • przeglądu stanów magazynowych,
 • wprowadzania rabatów,
 • stosowania automatycznych systemów promocyjnych i lojalnościowych,
 • wystawiania faktur VAT i dokumentów niefiskalnych, zawierających np. informacje o zniżkach,
 • automatycznego zaksięgowania paragonów w odpowiednich ewidencjach,
 • sporządzania raportów i analiz dotyczących sprzedaży,
 • automatycznego rejestru rozchodów i przychodów,
 • zarządzania działaniami pracowników,
 • kontrolowania sprzedawanych towarów i przypisanych im stawek podatkowych,
 • współpracowania z dodatkowymi aplikacjami, np. do sprzedaży usług typu pre-paid,
 • drukowania kodów kreskowych.

Atutem drukarek fiskalnych jest również to, że można dostosować ich funkcje do specyfiki działalności. Na przykład sprzęt przeznaczony do apteki lub hurtowni farmaceutycznych zapewnia możliwość wyceny leków, dodawania refundacji i receptur czy też drukowania kuponów informacyjnych o wskazówkach dotyczących dawkowania danego środka.

Ponadto sprzęt można rozbudować o dodatkowe moduły i uzupełniać funkcjonalności w miarę rozwoju firmy. Można do niej podłączyć wiele urządzeń peryferyjnych – terminal płatniczy, czytnik kodów kreskowych, wagę czy też szufladę kasową. Pozwoli to stworzyć profesjonalne i w pełni wyposażone stanowisko sprzedażowe, które jednocześnie będzie proste w obsłudze dla personelu. To zasługa intuicyjnych interfejsów, w które sprzęt jest wyposażony.

Kasy i drukarki fiskalne mają wiele ze sobą wspólnego. W końcu służą temu samemu celowi – rejestracji sprzedaży. Oferują jednak różne możliwości. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem sprzedażowym drukarka fiskalna pozwala nie tylko szybko i efektywnie ewidencjonować operacje gospodarcze, ale też ułatwia zarządzanie biznesem. Nic więc dziwnego, że znajduje zastosowanie w wielu branżach, w tym m.in. w handlu, gastronomii i hotelarstwie.

źródło: https://kaspol.pl/

administrator

Related Articles