Wywołujące przerażenie i obrzydzenie karaluchy to owady mające spłaszczone ciało i dobrze wykształcone skrzydła. Nie latają, jednakże używają skrzydeł do szybowania, gdy przenoszą się z jednego miejsca na drugie. Karaluchy to owady globalne, które występują na większości kontynentów, w wielu krajach świata. Uwielbiają one wilgotne i ciepłe pomieszczenia oraz odżywiają się resztkami pokarmu ludzkiego.
Czym są karaluchy i jaki jest ich tryb życia?
Karaluchy mogą mieć długość od 17 do 28 mm, czarne lub rdzawe ubarwienie o lekkim połysku. To owady, które preferują głównie ciepłe i wilgotne miejsca. Są to idealne warunki do ich niezakłóconego rozwoju. Samica w sprzyjających okolicznościach jest w stanie złożyć nawet do 18 jaj. Jest to uzależnione od temperatury otoczenia. Proces rozmnażania karaluchów jest dość krótki, ponieważ larwy wykluwają się po 42 lub 81 dniach. Bardzo wysoka temperatura, jak również odpowiednia ilość pokarmu przyspieszają to działanie. Dlatego też karaluchy mogą się bardzo szybko kolonizować. Okres życia karaluchów trwa od roku do nawet dwóch lat. Osobniki te są aktywne i rozmnażają się do końca swojego życia. W tym czasie ich kolonia może powiększyć liczebność gniazda nawet o 250 nowych osobników. Dlatego też kolonie karaluchów to plaga nie tylko tradycyjnych, starszych bloków, ale również nowoczesnych apartamentów.
Owady te są wszystkożerne i prowadzą tylko nocny tryb życia. W ciągu dnia ukrywają się w różnych schowkach, dlatego też bardzo trudno je zauważyć. Karaluchy lubią warzywa, produkty sypkie, owoce, a także cukier, mąkę, otręby. Mogą one bytować w szafkach kuchennych, gdzie pozostawione są resztki pieczywa oraz innych wyrobów piekarniczych.
Domowe trutki na karaluchy – czy są skuteczne?
Wiele osób zastanawia się, czy karaluchy są odporne na zmienne warunki. Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Są to jedne z niewielu owadów, które przetrwają w dobrym stanie zdrowia, nawet gdy zażyją ogromnej dawki promieniowania radioaktywnego, jak również trucizny. Zdarza się, że domowa trutka na karaluchy nie zdaje egzaminu, nawet gdy jest ona podkładana kilkakrotnie. Karaluchy po spożyciu jej mają naturalną zdolność uodparniania się na toksyny. Ponadto są to owady, które są w stanie przetrwać niekorzystne warunki zewnętrzne w postaci niskiej temperatury powietrza i braku dostępu do pożywienia.
Karaluchy mogą przenosić różne choroby. Z racji tego, że bytują one w różnych pomieszczeniach i mają kontakt z zanieczyszczonym pożywieniem, insekty te są siedliskiem ponad 80 drobnoustrojów chorobotwórczych. Mogą pozostawiać odchody karaluchów, którymi zakażają resztki jedzenia pozostawione na blatach kuchennych. Wówczas może dojść do zakażenia dróg pokarmowych – jelit, a także żołądka. Ma to miejsce zarówno w przypadku zwierząt domowych, jak i ludzi.
Walka z karaluchami – prosta i skuteczna metoda
Najlepszym sposobem na pozbycie się karaluchów jest zastosowanie profesjonalnych metod. Należy do nich z pewnością żel na karaluchy. Jest to popularny sposób na wytępienie dorosłych osobników. Owady te przenoszą żel do swoich gniazd, gdzie jest on spożywany przez wiele dorosłych karaluchów. Żel ten jest rozkładany w odpowiednich miejscach przez profesjonalistę zajmującego się usługami dezynsekcji. Działanie to poprzedza dokładny wywiad i oględziny miejsca, gdzie bytują karaluchy. Ma to uzasadnienie, ponieważ specjalista od dezynsekcji wybiera ilość żelu, jaką musi zastosować, aby wytępić karaluchy. Skoncentrowany żel na karaluchy, w przeciwieństwie do innych metod, w tym domowych lub też powszechnie dostępnych preparatów, zawiera silne feromony. Działają one pobudzająco na aparat węchowy, a także smakowy karaluchów. Dzięki temu chętniej zabierają one żel do swoich gniazd, traktując go jako smaczny i pożywny posiłek.
Domowe pułapki na karaluchy nie wystarczą w przypadku namnażania się tych owadów w zastraszającym tempie, dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jego działanie może pomóc nie tylko w wytępieniu karaluchów, ale również zapobiec ich dalszemu rozmnażaniu się. Osoby, które były dotknięte plagą tych owadów, powinny zabezpieczyć wszystkie zakamarki i szczeliny, jakie znajdują się w ich domu. Ponadto nie należy pozostawiać na blacie kuchennym resztek pożywienia.
Karaluchy mogą pojawić się nie tylko w budynkach starszego typu, ale także nowoczesnych apartamentach. Są one siedliskiem wielu chorób, a także szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej pozbyć się tych pasożytów, najlepiej przy użyciu profesjonalnego żelu na karaluchy.