Podnośniki koszowe — bezpieczna praca na wysokościach

Podnośniki koszowe — bezpieczna praca na wysokościach

Praca na wysokościach jest niebezpiecznym zajęciem i wymaga zastosowania odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu. Doskonałym rozwiązaniem są podnośniki koszowe. Sprawdź, jakie prace można zrealizować przy pomocy zwyżek. 

Podnośniki koszowe — czym się charakteryzują

Podnośniki koszowe, inaczej zwane zwyżkami, to pojazdy wyposażone w dźwig, na końcu którego zamocowany jest kosz lub platforma umożliwiająca swobodną pracę na wysokościach. Podnośniki koszowe znajdują zastosowanie do realizacji wielu usług w różnorodnych branżach gospodarki. Są powszechnie wykorzystywane w budownictwie przy pracach remontowo-budowlanych przy remontach elewacji, dachu czy systemu rynien oraz do instalacji konstrukcji wykonanych z drewna czy stali. Korzysta się z nich w branży energetycznej, utrzymania zieleni, czystości i porządku, a także w reklamie. Latem korzysta się z nich do obsługi zieleni, mycia okien, przy remontach elewacji czy czyszczenia rynien. Wiosną wykorzystuje się je do przycinania wysoko zlokalizowanych gałęzi drzew i krzewów. Zimą są niezbędne do usuwania śniegu zalegającego na dachach i wiszących z rynien sopli. Są konieczne w energetyce w pracach przy sieciach energetycznych, naprawie i konserwacji lamp ulicznych czy w pracach związanych z telekomunikacją, a także w branży reklamowej do montażu reklam na dużej wysokości — np. billboardów. Sprawdzają się również w przemyśle filmowym, gdzie powszechnie stosuje się je do naświetlania planów zdjęciowych. Generalnie wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczne są prace na wysokościach. 

W ofercie rynkowej dostępne są podnośniki koszowe o różnych parametrach technicznych i dostosowane do realizacji prac na różnych wysokościach. Najpopularniejsze pojazdy mogą wykonywać prace na wysokości do 16m, 18 m, 22 m, 30 m, 42 m, a nawet 61 m.  Wszystkie pojazdy posiadają wsporniki, które stabilizują samochód w trakcie realizacji zadań na wysokościach. Największe pojazdy posiadają wysuwane podpory gwarantujące stabilność i wsparcie w czasie, kiedy ramię dźwigu z koszem jest w trybie pracy. Na rynku można znaleźć zarówno pojazdy szosowe, jak i terenowe przeznaczone do pracy na terenach nieutwardzonych. 

Najmniejsze zwyżki to pojazdy dysponujące dźwigiem umożliwiającym pracę na wysokości do 16m. Dźwig jest osadzony na niewielkim samochodzie dostawczym — np. na podwoziu mercedesa sprintera. Taki pojazd może bez problemu poruszać się po chodnikach czy trawnikach bez ryzyka, że uszkodzi powierzchnię, po której jeździ czy stoi. Największe podnośniki koszowe, czyli te zapewniające możliwość prac na wysokościach 40 – 60 m wyposażone są w solidne podpory boczne, które zapewniają pełną stabilność pojazdu i dźwigu, przez co praca nawet na dużych wysokościach jest bezpieczna. 

Czy podnośnik koszowy można wynająć? 

Na rynku jest dużo firm, które oferują wynajem podnośników koszowych. Warto szukać takich przedsiębiorstw, które w ramach parku maszynowego mają dostęp do szerokiego wyboru zwyżek. W ten sposób z łatwością można dobrać samochód dostosowany parametrami technicznymi do zaplanowanych działań. 

Dlaczego warto wynająć zwyżkę w firmie? Podnośnik koszowy jest pojazdem specjalistycznym, więc cena zakupu takiego samochodu jest wysoka. Jeśli nie masz firmy, której działalność opiera się głównie na realizacji prac na wysokościach, zdecyduj się na wynajem takiego pojazdu — będzie nie tylko taniej, ale także bezpieczniej. Firma wynajmująca zwyżki odda pojazd do Twojej dyspozycji wraz z doświadczonym operatorem, który posiada doświadczenie w realizacji prac na wysokościach oraz ma stosowne uprawnienia. W ten sposób roboty pójdą sprawnie i szybko. Ponadto dobra firma wynajmująca pojazdy techniczne zawsze dba o stan techniczny pojazdów i przeprowadza systematyczne przeglądy. To gwarancja, że otrzymasz podnośnik koszowy, który zapewni bezpieczną pracę. 

administrator

Related Articles