Sprężarki tłokowe — zastosowanie i zalety

Sprężarki tłokowe — zastosowanie i zalety

Kompresory tłokowe to urządzenia powszechnie wykorzystywane w usługach i przemyśle. Poznaj ich zalety, zasadę działania i zastosowanie. To pomoże Ci wybrać sprężarkę dopasowaną do Twoich potrzeb. 

Sprężarki tłokowe — zasada działania

Podstawowym elementem kompresorów tłokowych jest cylinder z tłokiem, który za pomocą ruchu posuwisto-zwrotnego spręża zasysane z otoczenia powietrze, a sprężony gaz następnie odprowadzany jest ze sprężarki. Za ruch tłoka odpowiedzialny jest korbowód, który z kolei połączony jest z jednostką napędową. Sprężarki tłokowe różnią się między sobą wydajnością i sprężem (czyli stosunkiem ciśnienia tłoczonego do ciśnienia ssawnego). 

Kompresory tłokowe pozwalają na osiągnięcie sprężu na poziomie do 5, max 6 bar. To ograniczenie sprawia, że dla uzyskania wyższego ciśnienia konieczne jest wdrożenie kompresji kilkustopniowej. Takie rozwiązanie stosowane jest na przykład w sprężarkach wysokociśnieniowych, gdzie wykorzystuje się dwu-, trzy-, cztero- a nawet pięciostopniowe sprężanie. Należy pamiętać, że dla wysokiej wydajności kompresji gazu konieczne jest zachowanie szczelności pomiędzy tłokiem a powierzchnią cylindra. 

Sprężarki tłokowe występują w wersji olejowej i bezolejowej. Pierwsza z nich charakteryzuje się wykorzystaniem oleju, który spełnia funkcję smaru, uszczelniacza i substancji chłodzącej. W kompresorach tłokowych bezolejowych zrezygnowano z oleju na rzecz wody, która pełni w urządzeniu podobną rolę, co smar. Jednocześnie kompresory bezolejowe zbudowane są z materiałów, które posiadają minimalne tarcie, co pozwala na sprawną realizację procesów sprężania powietrza. 

Zalety sprężarek tłokowych

Kompresory tłokowe charakteryzują się dużą elastycznością rozwiązań. Są także łatwe w montażu. Szeroki wybór modeli pozwala dobrać urządzenie dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego procesu produkcyjnego czy usługowego. Sprężarki tłokowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, więc często są wykorzystywane do obsługi linii produkcyjnych. Zarówno modele olejowe, jak i bezolejowe dostępne są w wersjach przeznaczonych do montażu na podłodze, na zbiorniku czy ramie. Jedna sprężarka z wyposażeniem dodatkowym, czyli np. z osuszaczem, kompletem filtrów, zbiornikiem ciśnieniowym, może stanowić kompletne urządzenie gotowe do pracy. Co więcej, małe modele umieszczone są na wózkach z kółkami, dzięki którym łatwo można przewieźć sprężarkę w miejsce, gdzie jest potrzebna. Niektóre urządzenia, dedykowane do pracy bezpośrednio przy stanowiskach roboczych, charakteryzują się cichą pracą. 

W przypadku tłokowych kompresorów bezolejowych niewątpliwą zaletą jest produkcja czystego, wolnego od cząstek oleju sprężonego medium. Jest ono stosowane w procesach wymagających najwyższej klasy czystości sprężonego powietrza. Jednocześnie brak oleju sprawia, że sprężarki tłokowe bezolejowe w toku pracy wytwarzają kondensat, który może być usuwany bezpośrednio do kanalizacji. Zaletą urządzeń są też niższe wydatki związane z utrzymaniem, w tym niższe koszty serwisowe. Wadą tych urządzeń jest niższa trwałość wynikająca z szybszego zużycia części (szczególnie modułu sprężającego) i wyższa cena zakupu. 

Zastosowanie kompresorów tłokowych

Sprężarki tłokowe są powszechnie wykorzystywane w usługach i przemyśle. Znajdują zastosowanie zarówno w warsztatach samochodowych czy wulkanizacyjnych, jak i w dużych zakładach przemysłowych. Kompresory tłokowe olejowe są wykorzystywane w zakładach produkcyjnych do obsługi linii technologicznych. Z powodzeniem mogą dostarczać medium robocze do zasilania narzędzi pneumatycznych typu piaskarki, obrabiarki czy szlifierki. Urządzenia na wózkach ze zbiornikiem ciśnieniowym doskonale sprawdzają się w warsztatach samochodowych, blacharskich czy wulkanizacyjnych. 

Kompresory bezolejowe tłokowe są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i medycznym, spożywczym, optycznym, elektrotechnicznym  czy elektronicznym. Brak zawartości oleju sprawia, że można je stosować także w gabinetach stomatologicznych, laboratoriach czy instytutach naukowych. 

źródło: Almig.pl

administrator

Related Articles