Stalowe schody – jaką balustradę wybrać?

Stalowe schody – jaką balustradę wybrać?

Stalowe schody wewnętrzne stały się na tyle popularne, że przestały się kojarzyć wyłącznie z wyposażeniem hal produkcyjnych i magazynów, i szturmem weszły na salony, zdobiąc nie tylko domy jednorodzinne, ale i nowoczesne mieszkania utrzymane w stylu industrialnym. Od tego czasu towarem poszukiwanym przez inwestorów są stalowe schody wyposażone w szklaną balustradę. Z czego wynika popularność schodów stalowych ze szklaną balustradą i jak je aranżować?

Schody wewnętrzne ze stali nierdzewnej i szkła to nowoczesny design i jakość na lata

Popularność schodów ze stali nierdzewnej i szkła wynika nie tylko z ich wyglądu i ciekawego designu, ale przede wszystkim z aspektów praktycznych i ekonomicznych. Stal nierdzewna, z której wykonane są schody wewnętrzne i zewnętrzne, jest antykorozyjna, odporna na zadrapania, uszkodzenia i wgniecenia, a przy tym bardzo łatwo utrzymać ją w czystości. Z tego względu balustrady i schody ze stali nierdzewiejącej są idealnym produktem do montażu na zewnątrz.

Okazuje się, że pod tym względem schody ze stali i szkła biją na głowę inne tego typu produkty i są coraz chętniej wybierane nie tylko jako wyposażenie domów jednorodzinnych, ale i biurowców, galerii handlowych, banków i sklepów. Zarówno jednobiegowe schody stalowe, jak i kręcone schody ze stali, nadają się zatem zarówno do firmy, jak i mieszkania dwukondygnacyjnego. Są przy tym nie tylko bardzo wygodne, ale i poręczne – schody stalowe zazwyczaj są bardzo lekkie i mają niewielki rozmiar, dzięki czemu dużo łatwiej zaaranżować je w ciasnym i ciemnym pomieszczeniu niż klasyczne pełne schody z żelbetu.

Stalowe schody ze szklaną balustradą – stylowe wnętrze za niewielką cenę

Połączenie stali nierdzewnej i szkła od dawna stało się nie tylko bardzo modne, ale i praktyczne. Stalowe schody ze szklaną balustradą są bardzo efektowne i wygodne, a przy tym w prosty sposób doświetlają przestrzeń, dopasowując się do rodzaju pomieszczenia i jego gabarytów. Tafla szkła hartowanego, z którego wykonana jest balustrada do schodów stalowych, nie przytłacza małych pomieszczeń i w wielu przypadkach staje się ciekawa alternatywą dla stalowej balustrady z pionowych tralek. Jeżeli decydujemy się na montaż schodów ze stali nierdzewnej, możemy wybrać nie tylko szklaną balustradę całoszklaną, ale i balustradę ze szkła w salowej ramie. W każdym przypadku szklana balustrada będzie wyglądała efektownie i ponadczasowo. Dodatkowo, jeżeli lubimy nowatorskie rozwiązania, możemy pokusić się o zainstalowanie szklanych paneli, które zastąpią klasyczną, niską balustradę montowaną przy schodach. Wówczas balustrada będzie przymocowana od podłoża do piętra, na które prowadzą stalowe schody. W tym przypadku stalowe schody zyskają nie tylko efektowne oparcie w postaci pełnej szklanej balustrady, ale i ciekawą klatkę schodową.

Schody ze stali nierdzewnej ze szklaną balustradą – montaż

Schody ze stali nierdzewiejącej występują w kilku rodzajach, jednak najpopularniejszą formą są schody jednobiegowe i zabiegowe za szklaną balustradą, a także stalowe schody spiralne. Schody kręcone z metalu świetnie się sprawdzą zwłaszcza w małych pomieszczeniach, np. niewielkich, ale wysokich mieszkaniach dwukondygnacyjnych. Będą też ciekawą alternatywą dla schodów prowadzących na antresolę albo klasycznych schodów młynarskich na strych. Solidna stalowa konstrukcja schodów wewnętrznych zapewnia stabilność i wytrzymałość schodów podczas ich codziennego użytkowania. Bez względu na to, czy są to schody w pełni stalowe z metalową balustradą, czy schody ze szkłem, ich wykonanie musi być perfekcyjne, a materiały użyte do ich budowy – bezpieczne i wytrzymałe.

Szklana balustrada montowana przy schodach z metalu instalowana jest za pomocą uchwytów do stalowych słupków. To one podtrzymują balustradę i zapewniają stabilność schodom. Balustrada ze szkła nie musi być jednak mocowana do słupków nośnych – efektownym rozwiązaniem jest także balustrada w stalowej szynie, czyli tafla szkła schowana w szynie przymocowanej do biegu schodów. Dodatkowo, jeżeli lubimy nowoczesny design we wnętrzach, możemy pokusić się o szklane stopnie schodów, które będą zakotwione za pomocą punktowych łączników do metalowego szkieletu schodów.

administrator

Related Articles