Szlifierki pneumatyczne — nowy wymiar obróbki

Szlifierki pneumatyczne — nowy wymiar obróbki

Narzędzia pneumatyczne są doskonałą alternatywą dla drogich i kosztownych w użytkowaniu narzędzi o napędzie ultradźwiękowym. Poznaj szlifierki pneumatyczne — ich zalety, rodzaje i zastosowanie.

Narzędzia pneumatyczne — zalety 

Narzędzia pneumatyczne zapewniają podobną jakość i znacznie wyższą wydajność pracy, jak narzędzia ultradźwiękowe. Są jednak znacznie tańsze zarówno w zakupie, jak i użytkowaniu. Ich wysoka trwałość związana jest z konstrukcją — wykonane są przeważnie z metalu, jednakże dla wygody użytkowania wyposażono je w elementy plastikowe lub gumowe, które zapobiegają efektowi zimnego uchwytu. Zaletą narzędzi pneumatycznych jest waga dostosowana do realizowanych prac — do lekkich i precyzyjnych robót narzędzia są lekkie, dla prac ciężkich adekwatnie ciężkie. Takie rozwiązanie sprawia, że prace przeprowadzane są w sposób łatwiejszy dla obsługującego je operatora. 

Szlifierki pneumatyczne wykorzystywane są do obróbki i wygładzania powierzchni. Są niezastąpione przy obróbce spoin spawalniczych, przygotowywania powierzchni pod powłoki lakiernicze, usuwanie ognisk korozji i innych. Narzędzia są powszechnie wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, w warsztatach samochodowych, lakierniczych czy blacharskich. Sprawdzą się w przemyśle metalowym, hutniczym i wielu innych.

Warto dodać, że narzędzia pneumatyczne wymagają podłączenia do systemu zapewniającego dostęp do sprężonego powietrza generowanego przez sprężarki. 

Szlifierki pneumatyczne — rodzaje

Wśród szlifierek pneumatycznych można wyróżnić narzędzia przeznaczone do realizacji różnych prac szlifierskich. Jednym z popularnych szlifierek pneumatycznych są szlifierki wysokoobrotowe. Dostępne są w wersjach standardowych, ekonomicznych, z tulejami zaciskowymi, precyzyjnych czy wysokoobrotowych.

Szlifierki pneumatyczne — na przykład typ UG500 – przeznaczone są do precyzyjnego  szlifowania i realizacji prac wykończeniowych. Ten typ szlifierek charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym, cichą pracą oraz dobrym wyważeniem. Narzędzia zapewniają prędkość obrotową do 60 tys. obrotów na minutę i wymagają ciśnienia powietrza wynoszącego 90 psi. 

Szlifierki pneumatyczne ekonomiczne zapewniają doskonałą relację pomiędzy oferowaną jakością obróbki a konkurencyjną ceną. Mają nieco niższą prędkość pracy (do 50 tys. obrotów na minutę), która w znaczący sposób nie wpływa na jakość obróbki.

Szlifierki z tulejami zaciskowymi dedykowane są do gratowania, frazowania, frasowania i wykańczania spawanych powierzchni. Posiadają wysoki moment obrotowy. Są też wytrzymałe i charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem, które zapewnia prędkość 35 tys. obrotów na minutę. 

Do precyzyjnych prac szlifierskich i wykończeniowych stosuje się szlifierki pneumatyczne precyzyjne. Posiadają one wysoki moment obrotowy. Ich zaletą jest cicha praca i dobre wyważenie. Przykładem szlifierek pneumatycznych precyzyjnych jest typ GP-260, który pracuje z prędkością 60 tys. obrotów na minutę. Do precyzyjnego wykończenia stosuje się również szlifierki wysokoobrotowe. Narzędzia pracują z prędkością 80 tys. obrotów na minutę. Charakteryzują się wysoką precyzją wykończenia, cichą pracą i dobrym wyważeniem. 

Szlifierki pneumatyczne kątowe — uniwersalne narzędzia do obróbki powierzchni

Przy obróbce i wykończeniu powierzchni sprawdzą się również szlifierki kątowe. Narzędzia te także są zasilane pneumatycznie i mogą pracować z wysoką prędkością obrotową. Ich zaletą jest kompaktowa budowa pozwalająca na realizację szerokiego zakresu prac obróbczych. 

Popularnym rodzajem tego typu narzędzi są szlifierki kątowe o kącie nachylenia 120 stopni. Urządzenia te sprawdzą się w pracach związanych ze szlifowaniem powierzchni, fazowaniem, gratowaniem i wykańczaniem powierzchni spawów. Mogą pracować z prędkością 22 tys. obrotów na minutę. W ofercie rynkowej znajdują się również pneumatyczne szlifierki kątowe o nachyleniu 45 i 90 stopni. 

administrator

Related Articles