Transport specjalny – kiedy się go stosuje? Główne rodzaje

Transport specjalny – kiedy się go stosuje? Główne rodzaje

Przewóz towarów to złożone przedsięwzięcie, zwłaszcza w przypadku grup produktów, które wymagają niestandardowego traktowania. Wówczas w grę wchodzi transport specjalny. Kiedy się go stosuje? Jakie są jego główne rodzaje i typy ładunków, które można w ten sposób przewozić?

Transport specjalny – co to? Główne rodzaje?

Transport specjalny (określany też jako specjalistyczny) to przewóz ładunków nietypowych, czyli takich, które różnią się od standardowych pod pewnymi względami. Różnice te wynikają z nietypowych cech i własności przewożonych towarów, np. zbyt dużych rozmiarów. Wymusza to konieczność zastosowania odmiennych zasad, norm transportowych i pojazdów.

Niedopilnowanie procedur może stwarzać zagrożenie nie tylko dla kierowców przewożących ładunki, ale i innych uczestników ruchu. Dlatego tak istotną kwestią jest zapewnienie specjalnych warunków przewozu, czego można dokonać na wiele sposobów, np. odpowiednio dopasowując flotę transportową do specyfiki towaru.

Biorąc pod uwagę rodzaj przewożonych ładunków, transport specjalny można podzielić na kilka kategorii. Oto główne.

  1. Transport specjalny ładunków ponadgabarytowych. Ładunki ponadgabarytowe przekraczają przyjęte normy wagowe lub wymiarowe, dlatego zastosowanie w ich wypadku standardowych rozwiązań przewozowych mija się z celem. Mogłoby bowiem doprowadzić do zniszczenia ładunku, a nawet katastrofy w ruchu.
  2. Transport specjalny towarów niebezpiecznych (ADR). Do kategorii towarów niebezpiecznych zalicza się m.in. artykuły łatwopalne, toksyczne lub stwarzające zagrożenie wybuchem. Ich transport jest ściśle kontrolowany i wymaga zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Pojazdy przewożące towary niebezpieczne muszą być odpowiednio oznakowane, a ich kierowcy muszą dysponować stosownymi uprawnieniami.
  3. Transport specjalny w temperaturze kontrolowanej. Polega na przewozie towarów w stałej (najczęściej niskiej) temperaturze, która jest kontrolowana przez cały czas trwania transportu. Dotyczy rozległego katalogu produktów – szybko psujących się artykułów żywnościowych, takich jak mięso, mleko, ryby, a także warzyw, owoców, leków, materiałów biologicznych czy też niektórych urządzeń elektronicznych. Wymaga zastosowania specjalistycznych pojazdów, m.in. chłodni i izoterm.
  4. Transport specjalny pojazdów i maszyn. To przewóz samochodów osobowych i dostawczych, maszyn budowlanych i rolniczych, wózków widłowych, motocykli i skuterów. W tym wypadku zastosowanie znajdują specjalistyczne ciężarówki wyposażone w naczepy, kontenery lub lawety, które pozwalają odpowiednio zabezpieczyć przewożone pojazdy, tak aby nie stwarzały one zagrożenia w ruchu drogowym.

Do kategorii transportu specjalnego zaliczyć można także przewóz osób. Może odbywać się on cyklicznie (np. codzienne dojazdy do pracy) lub incydentalnie (wycieczka). Kolejną opcją jest tzw. czarter. Polega on na wynajmie przestrzeni ładunkowej przeznaczonej do transportu dużych ilości towaru. Ma miejsce nie tylko w transporcie lotniczym i morskim, ale także drogowym.

Jak zorganizować transport specjalny? O czym pamiętać?

Organizacja transportu specjalnego to wymagające zadanie. Dlatego warto zlecić ją specjalistom. Dysponują oni know-how i profesjonalnym zapleczem logistycznym, co pozwala im świadczyć usługi na najwyższym poziomie. To bardzo ważne, gdyż transport specjalny wymaga m.in.:

  • dostosowania floty transportowej do specyfiki ładunku,
  • dokładnego opracowania trasy przejazdu,
  • uzyskania stosownych zgód od zarządców dróg,
  • dopełnienia wszelkich formalności,
  • szybkiej odpowiedzi na ewentualne problemy pojawiające się na drodze, co gwarantują doświadczeni kierowcy i zastosowanie nowoczesnych systemów informatycznych.

Jeśli dany ładunek nie może być przewieziony w standardowy sposób i typowych warunkach, wówczas należy zastosować transport specjalny. Jego organizacja to wymagające zadanie, któremu trudno sprostać na własną rękę, chociażby przez konieczność zastosowania specjalistycznych pojazdów. Dlatego warto je zlecić profesjonalnej firmie transportowej. Fachowcy dysponują nie tylko odpowiednią flotą, ale i wiedzą oraz doświadczeniem, dzięki którym przewóz wymagających towarów zakończy się pełnym sukcesem.

administrator

Related Articles