USG kolana – kto i kiedy powinien poddać się badaniu?

USG kolana – kto i kiedy powinien poddać się badaniu?

Staw kolanowy jest największym stawem w ludzkim ciele. Jego zadaniem jest zapewnienie nam swobody ruchów. Każdego dnia staw kolanowy jest narażony na liczne obciążenia. To z kolei niesie za sobą ryzyko urazów i kontuzji. W artykule wyjaśniamy, kiedy warto poddać się badaniu USG kolana.
Czym jest badanie USG kolana?
Najczęściej na dolegliwości ze strony stawu kolanowego narzekają osoby starsze, a także zawodowo uprawiające sport. W przypadku tych osób staw kolanowy jest mocno eksploatowany. Zawsze gdy odczuwamy dolegliwości ze strony kolana lub stawu kolanowego, warto poddać się szczegółowej diagnostyce. W tym celu przydatne jest badanie USG kolana. Na jego podstawie lekarz określa, z jakim schorzeniem boryka się pacjent, może też wywnioskować skąd wziął się problem z kolanem.

USG kolana jest bezpiecznym, nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym badaniem. Można je przeprowadzać tak często, jak jest to konieczne, bez obawy o wpływ na stan zdrowia pacjenta. Ponadto istnieje możliwość wykonania USG kolana bez skierowania od lekarza, w każdej chwili, kiedy zachodzi taka potrzeba, tj. w sytuacji odczuwania bólu przez pacjenta.

USG kolana – wskazania do przeprowadzenia badania

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza po urazie bądź operacji kolana, a także gdy istnieje podejrzenie krwiaka czy torbieli w tej części ciała. Ponadto do wizyty lekarskiej skłania ich również konieczność uzyskania diagnozy, gdy w obrębie stawu kolanowego pojawią się guzy. Badanie USG kolana jest wykonywane także przy reumatoidalnym zapaleniu stawów i idiopatycznym zapaleniu stawów. W obu przypadkach chorób konieczna jest systematyczna kontrola stanu zdrowia pacjenta.
Podczas USG kolana diagnosta może określić stan tkanek miękkich stawu, struktur okołokostnych, a także jest szansa na znalezienie przyczyny istniejącego stanu zapalnego, który objawia się bólem lub obrzękiem tego rejonu ciała. USG kolana jest często wykorzystywane także jako tak zwane wsparcie przy przeprowadzanych procedurach leczniczych. Należą do nich zastrzyki dostawowe, których podanie wymaga precyzyjnego ułożenia igły do iniekcji. Podczas badania ortopeda jest w stanie wykryć nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego, tj. uszkodzenie chrząstki stawowej czy łąkotki, zapalenie kaletek, uszkodzenie więzadeł, ścięgien, wolne ciała śródstawowe czy wysięk w stawie kolanowym.
Podczas przeprowadzanego badania lekarz sprawdza kolano w różnych ułożeniach, w pozycji zgiętej i wyprostowanej. Tym sposobem jest w stanie ocenić ruchomość stawu. Uzyskuje pełny obraz stanu badanego obszaru ciała, w tym dołu podkolanowego. Na koniec badania pacjent otrzymuje zdjęcia wykonywane przez lekarza podczas przeprowadzanego badania USG kolana.

USG kolana – jak się przygotować do badania?

Warto wiedzieć, że badanie USG kolana nie wymaga od pacjenta żadnego wcześniejszego przygotowania. Na samo badanie należy jednak ubrać luźne ubranie ułatwiające odsłonięcie badanej części ciała. Jest to o tyle ważne, że skórę w badanym obrębie lekarz pokrywa specjalnym żelem, który umożliwia poruszanie i przemieszczanie głowicy. Wspomniany żel przewodzi również fale ultradźwiękowe.

Samo badanie USG kolana trwa zaledwie kilkanaście minut. Pacjent na koniec wizyty otrzymuje opis, zatem w relatywnie krótkim czasie uzyskuje odpowiedź na pytanie, co mu dolega. Jest to niezwykle istotne w przypadku konieczności zastosowania szybkiego leczenia.

USG kolana jest nieinwazyjnym, łatwodostępnym, bezbolesnym badaniem. W związku z tym, że nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, mogą się mu poddawać osoby w każdym wieku, borykające się z problemami zdrowotnymi i bólem w tym obrębie ciała. Niezwykle często badaniu USG kolana poddają się sportowcy, gdyż to oni są najbardziej narażeni na wszelkiego rodzaju urazy i kontuzje kolan. Nie mniej często na USG kolana zgłaszają się osoby starsze, którym doskwiera utrzymujący się lub nieprzemijający ból kolan. Dla wszystkich tych osób USG kolana jest badaniem dostępnym „od ręki”, bez konieczności uzyskania skierowania lekarskiego. Samo badanie USG kolana daje szybką odpowiedź na temat stanu kolana czy stawu kolanowego pacjenta.

źródło: Gabinet USG

administrator

Related Articles